PARAFIA.POLOMIA.INFO.PL

 

Pokaz

Strona

Zakątek Matki Boskiej w Połomi

2011 - Zakątek Matki Boskiej w Połomi

Zakątek Matki Bożej powstał jako dedykacja Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat, na który duży wpływ miała Fatima, miejsce cudownych objawień z 1917 roku. Ojciec Święty sam nazywany jest czasem „fatimskim papieżem”.
W zakątku od 2005 roku zaczęto odprawiać nabożeństwa fatimskie. Zakątek obejmuje również trakt drogi krzyżowej oraz wiele figur świętych, między innymi: figura Św Franciszka, Św. Jana Nepomucena, Św. Ojca Pio, Św. Michała Archanioła i Św. Mikołaja. Ponadto w zakątku znajduje się poświęcona figura Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej z La Salette. Niedawno powstał w zakątku ołtarz polowy, papieski, gdzie będą odprawiane Msze Święte jako dziękczynienie za beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II. Nabożeństwa skupiają wielu modlących się nie tylko z naszej Parafii. Zachęcamy do przybywania na nabożeństwa i do wspólnej modlitwy.

 

Matka Boska Fatimska objawiła się trojgu pasterzom z Fatimy - Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji. Kościół katolicki uznał te objawienia za nie będące w sprzeczności z doktryną. Za cud uznał je w 1930 roku. Matka Boża zachęcała dzieci z Fatimy do pokuty za dusze w czyśćcu, do odmawiania codziennie Różańca w intencji nawrócenia grzeszników oraz do modlitwy za pokój.

Św. Franciszek z Asyżu jest jednym z najbardziej znanych i lubianych świętych. Jego prostota i ubóstwo z wyboru, całkowite zawierzenie się Bogu praz emanująca z osoby Franciszka wielka radość miały przedziwny wpływ na ludzi jego czasów, jak również dziś liczba jego naśladowców nie maleje. Jest patronem ubogich, kupców, zwierząt. W 1979 roku Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem ekologów i ekologii.

Św. Jan Nepomucen jest czeskim męczennikiem. Poniósł śmierć męczeńską ponieważ nie chciał wyjawić tajemnicy spowiedzi królewskiej. Został beatyfikowany w 1721 roku, a kanonizowany w 1729 roku. Był patronem mostów, przepraw, opiekunem życia rodzinnego, orędownikiem dobrej spowiedzi, sławy i honoru. Obecnie uważany jest za patrona ratowników. Powinniśmy brać z niego przykład i nie wyjawiać powierzonych nam w największym zaufaniu tajemnic.

 
Św. Ojciec Pio, Franciszkanin, pierwszy stygmatyzowany kapłan w historii Kościoła. Przykładnie posłuszny, olbrzym wiary, pokorny w każdym doświadczeniu, cierpiał nieprzerwanie przez 50 lat, tak w swym ciele jak i w duchu, cierpienia Męki Chrystusa. Ponieważ nigdy nie odmawiał niczego Boskiemu Zbawicielowi, został obdarzony w zamian wspaniałymi i licznymi charyzmatami. W 1999 roku, za radą Kongregacji Nauki Wiary, Jan Paweł II ogłosił Ojca Pio błogosławionym.
 
Michał Archanioł jest opiekunem podróżnych, aniołem miłosierdzia Bożego, łaski, zmiłowania, sprawiedliwości i sądu. To jeden z archaniołów stojących przed obliczem Boga. Imię Mikael znaczy któż jak Bóg. Według tradycji, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Panu Bogu i do buntu namówił część aniołów, wtedy miał wystąpić archanioł Michał i z okrzykiem "Któż jak Bóg" wypowiedzieć wojnę szatanom.

 
Św. Mikołaj to patron naszej Parafii. Był biskupem Miry położonej w dzisiejszej Turcji. Święty Kościoła katolickiego i prawosławny gdzie tytułowany jest mianem św. Mikołaja Cudotwórcy. Zasłynął jako cudotwórca, ratując żeglarzy i miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich. Jest patronem cukierników, dzieci, jeńców, kupców, pielgrzymów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy.

 

Matka Boża z La Salette objawiła się dwojgu prostym pastuszkom wypasającym bydło: Melanii i Maksyminowi w Alpach wysokich we Francji. Dzieci zobaczyły Ją siedzącą wewnątrz niezwykle jasnej kuli. Zakryła dłońmi twarz, łokcie oparła na kolanach i płakała. Na jej piersiach widniał krzyż z Jezusem Chrystusem z zawieszonymi na nim narzędziami męki: młotkiem i obcęgami. Z tego krzyża promieniowała niezwykła jasność otaczająca Maryję.

 

Figura Jezusa Miłosiernego na wzór obrazu, który poleciła namalować siotra Faustyna Kowalska z napisem "Jez ufam Tobie". Jezus unosi prawą rękę w geście błogosławieństwa, lewą ręką wskazuje na swoje serce, z którego wychodzą promienie. Pierwszy symbolizuje wodę usprawiedliwiającą duszę, drugi zaś to krew, która jest życiem dusz. Wezwanie "Jezu ufam Tobie" zachęca nas do zawierzenia swego losu i problemów Chrustusowi.

 

Św. Hubert według legendy z XI wieku nawrócił się na chrześcijaństwo zobaczywszy jelenia z jaśniejącym między porożem krzyżem. Jest patronem myśliwych, leśników, lunatyków i chorych na epilepsję. Probosz Artur Grzęda jako kapelan Koła Łowieckiego "Bażant" szczególnie powierza jego opiece myśliwych z naszego regionu.

Opracowała: Izabela Adamczyk

Więcej zdjęć w galerii. Zapraszamy.

Licznik strony

0056431
DziśDziś35
WczorajWczoraj97
TydzieńTydzień207
MiesiącMiesiąc691
WszystkichWszystkich56431
Najlepszy 04-27-2018 : 204
Statistik created: 2018-11-14T14:57:34+01:00
54.221.75.68
Przeglądających 4

Logowanie

Jesteś tutaj: Home Parafia Zakątek Matki Boskiej w Połomi