PARAFIA.POLOMIA.INFO.PL

 

Pokaz

Strona

Historia szkoły

1960 - Stara Szkoła Podstawowa w Połomi

 

Historia szkolnictwa w Połomi ma długoletnią tradycję, gdyż zaczyna się wg źródeł pisanych w XVI wieku. Istniała wówczas szkoła przy cmentarzu. Kolejne wizytacje zastały budynek szkolny zadbany oraz kierujących szkołą rektorów: w 1595 r. Sebastiana z Jodłowej,
w 1596 r. Stanisława z Mościsk i w 1602 r. Wojciecha Ruchlika. Wszelkie wiadomości o istnieniu szkoły urywają się w 1608 r. Wizytacja z 1721 r. Wspomina co prawda o miejscowym organiście Walentym Pilchiwiczu pobierającym zboże i akcydensy, ale nie wiemy czy było to wynagrodzenie za pracę w szkole.
W 1748 r. wizytator wykazał, że szkoła w Połomi nie funkcjonuje."
Na przełomie XIX/XX wieku pracowała 3 - klasowa szkoła ludowa przy dworze, na terenie dzisiejszego placu szkolnego. Zarządzało nią Kuratorium Okręgu Lwowskiego. Uczyło się średnio 180 uczniów rocznie. Była też tzw. niedzielna szkółka z 38 uczniami.
           Szkoła parafialna mieściła się w dobudowanym pomieszczeniu przy kościele. Przed I wojną światową dzieci uczyły się w prywatnym budynku, usytuowanym po drugiej stronie posesji pana Dulińskiego. Prawdopodobnie przed rokiem 1920 wybudowano budynek szkolny z cegły podworskiej, pełniący swą rolę do roku 1964.

Czytaj więcej: Historia szkoły

Historia wsi

"Niechże nie uczą mnie, gdzie ma Ojczyzna" - krótki rzut oka na historię Połomi.


Połomia leży na Podgórzu i również w dolinie między dwoma wzgórzami. Doliną w kierunku północno - zachodnim płynie mała, ale czasem krnąbrna rzeczka Gwoźniczanka, wpadająca do Wisłoka. Środkiem wsi biegnie międzynarodowa droga, okno na świat. Nazwa wsi Połomia w ciągu 650-letniej tradycji przybierała różne brzmienia m.in. Połom, Połomija, Połomyja. Po raz pierwszy zanotowana jest w roku 1420 w "Księdze uposażeń diecezji krakowskiej" w formie Połom. Natomiast źródła XVI wiecznej przekazują ją w formie Połomija, a Słownik Geograficzny z XIX wieku - w postaci Połomyja. Nazwa w swoim pierwotnym znaczeniu nawiązuje do wyrazu połom, który oznaczał być może zniszczony przez wichry las, lub jakieś wyłomy skalne czy gruntowe.

Czytaj więcej: Historia wsi

Muzeum "Gajówka"

npmuzeum01

Na pomysł utworzenia w Połomi muzeum wpadł proboszcz parafii, ksiądz Artur Grzęda. - Nie lubię nowoczesności mówi ks. Artur Grzęda. - Pasjonuje mnie to, co stare, co ma swoją historię. Stąd pomysł małego muzeum, które dokumentowałoby życie Połomi i jej mieszkańców. Na siedzibę przyszłego muzeum  upatrzył sobie przykościelny budynek nazywany przez połomian „Gajówką”. W starym budynku kilkadziesiąt lat wcześniej mieściła się poczta, a potem sala katechetyczna, w której dzieci
uczyły się religii. Od początku lat 90 budynek stał się niezauważalny. Do pomocy urządzania małego muzeum szybko dołączyła grupa mieszkańców: Lucyna i Władysław Podolscy, Genowefa Śnieżek, Maria Musiał, Eugeniusz Fus i Grzegorz Bosek. „Gajówkę” trzeba było gruntownie odremontować, bo ściany i podłogi były w nie najlepszym stanie. Na początku twórcy muzeum sami gromadzili eksponaty. Jednak okazało się, że jest ich za mało na cztery pomieszczenia. We wrześniu 2005 roku ksiądz poprosił mieszkańców o przeglądnięcie strychów i przekazanie do muzeum najstarszych eksponatów. Poszukiwane były szczególnie: stare
zdjęcia, zbiory książek, świadectwa szkolne, starodawne zegary, lampy naftowe, naczynie codziennego użytku. Warunek tylko jeden: nie mogły mięć mniej niż 50 lat. Miejscowość Połomia ma kilkusetletnią historię, więc z zebraniem ciekawych eksponatów nie było problemów. Mieszkańcy znieśli do muzeum kilkadziesiąt staroci. Potem trzeba było je wyczyścić, sklasyfikować i opisać.

Czytaj więcej: Muzeum "Gajówka"

Zakątek Matki Boskiej w Połomi

2011 - Zakątek Matki Boskiej w Połomi

Zakątek Matki Bożej powstał jako dedykacja Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat, na który duży wpływ miała Fatima, miejsce cudownych objawień z 1917 roku. Ojciec Święty sam nazywany jest czasem „fatimskim papieżem”.
W zakątku od 2005 roku zaczęto odprawiać nabożeństwa fatimskie. Zakątek obejmuje również trakt drogi krzyżowej oraz wiele figur świętych, między innymi: figura Św Franciszka, Św. Jana Nepomucena, Św. Ojca Pio, Św. Michała Archanioła i Św. Mikołaja. Ponadto w zakątku znajduje się poświęcona figura Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej z La Salette. Niedawno powstał w zakątku ołtarz polowy, papieski, gdzie będą odprawiane Msze Święte jako dziękczynienie za beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II. Nabożeństwa skupiają wielu modlących się nie tylko z naszej Parafii. Zachęcamy do przybywania na nabożeństwa i do wspólnej modlitwy.

Czytaj więcej: Zakątek Matki Boskiej w Połomi

Kościół p.w. św. Mikołaja w Połomi

Kościół p.w. św. Mikołaja w Połomi

k2011z1

Jednym z najstarszych zabytków w Połomi jest Kościół p.w. Świętego Mikołaja. Ma on już ok. 434 lat. Stoi przy drodze krajowej nr 9. Dawniej gdzie teraz znajduje się kościół był cmentarz. Jest to kościół orientowany, co oznacza zwrócenie prezbiterium w kierunku wschodnim. Wymurowany z kamienia posiada trójbocznie zamknięte prezbiterium, do którego od północy przylega zakrystia, a od nawy od południa kruchta ze skarbcem. Nawę i prezbiterium pokrywają sufity z fasetą i żebrami gotyckimi. W zakrystii znajduje się sklepienie kolebkowe, a w kruchcie odcinkowe. Tęcz dzieląca prezbiterium od nawy jest zamknięta łukiem ostrym, dwustronnie profilowanym. Na belce tęczowej znajduje się krucyfiks z XVII wieku i napis: „Któryś za nas cierpiał rany Jezu Chryste zmiłuj się zad nami.” Kościół posiada pięć ostrołukowych portali: pierwszy- piętnastowieczny prowadzący z prezbiterium do zakrystii, drugi i trzeci pochodzą z XVI wieku, a są to portale: zewnętrzny i główny do zakrystii. Z 1614 roku są portale: czwarty i piąty, czwarty prowadzi z zewnątrz do kruchty a piąty z kruchty do skarbca. Nad głównym wejściem jest wprawiony fragment witrażu z herbem larysza. Dach pokryty jest blachą miedzianą- nad prezbiterium i nawą dwuspadowy. Na szczycie dachu znajduje się wieża na sygnaturkę.  W ciągu ostatnich kilku lat kościół został odnowiony, groziło mu zawalenie.  Koło kościoła jest duży parking, plebania, muzeum i staw.

Czytaj więcej: Kościół p.w. św. Mikołaja w Połomi

Podkategorie

Licznik strony

0056428
DziśDziś32
WczorajWczoraj97
TydzieńTydzień204
MiesiącMiesiąc688
WszystkichWszystkich56428
Najlepszy 04-27-2018 : 204
Statistik created: 2018-11-14T14:57:34+01:00
54.221.75.68
Przeglądających 1

Logowanie

Jesteś tutaj: Home